Da Engas fane svevde så stolt

Publisert:

Referanser til Vålerengas rike tribuneliv og fargerike historie går igjen i introen som ble laget til hjemmekampen mot Storhamar. Her er historien bak. SE VIDEO I SAKEN

Tanken bak første del av introen var å vise spennvidden i Vålerengas rike historie, der både nåtid, fortid og fremtid skulle belyses.

Manuset som går igjen er teksten til en av de mest populære sangene fra tribunen:

Et Vål`enga i blått og rødt Vi elsker dette laget Det er et kall fra du blir født Til du blir tatt av dage Så hev din røst og støtt ditt lag Så får du se en vakker dag At Engas fane svever stolt Høyt over alle andre

Den første man ser i introen er Mio Berg Halvorsen, som er seks år gammel og bosatt på Kampen. Mio spiller på Vålerengas U7-lag, og regnes som et stort talent. Han har spilt ishockey siden han var to år gammel.

SE INTROVIDEOEN HER ELLER I VIDEOVINDUET ØVERST I SAKEN

Mio går nedover Vålerenga-gata sammen med sin far Kim, som er en av de frivillige trenerne i Vålerengas breddeavdeling.

Gata strekker seg fra Enebakkveien til Etterstadgata, og er veldig typisk for den historiske Vålerenga-bebyggelsen. Den fikk navnet sitt i 1879 etter Vålerenga hovedgård, på den tiden der bydelen Vålerenga var i ferd med å vokse frem som en forstad til dengangens Kristiania.

Mio og hans far krysser Thomas Olsen, som i dag er blant de største profilene på A-laget.

Thomas begynte på skøyteskolen til Vålerenga i en alder av tre år, og har siden den gang spilt seg gjennom alle aldersbestemte nivåer før han etablerte seg både på Vålerengas A-lag og det norske landslaget.

Deretter flyttes kamera til gangveiene utenfor Jordal Amfi, og Roy «Sleiper`n» Jansen dukker opp med setningen «så hev din røst og støtt ditt lag». I bakgrunnen høres supporterlyd fra tribunen.

SE VÅLERENGA-FRISK ASKER LØR 18 NOV. - KJØP BILLETTER HER

«Sleiper`n» ble født 6 mai 1950, og ble tidlig ansett som et meget stort talent både i fotball og ishockey. Etterhvert valgte han hockey som første-idrett, og han regnes i dag som en av de største profilene som har spilt for Vålerenga.

Som 13-åring vant han skolecupen for Vålerenga skole i 1964, og to år senere debuterte han for A-laget. Selv om han fikk enkelt innhopp tidligere regnes sesongen 1966/67 som hans debutsesong.

«Sleiper`n» har vunnet seks NM-gull med Vålerenga, og spilte totalt 432 kamper for klubben over 18 sesonger fra 1966/67 til 1983/84. Han står med 241 scoringer fra seriekamper - det første ble scoret 8 november 1966 da Vålerenga knuste Rosenhoff hele 14-5 i Jordal Amfi.

«Sleiper`n» passerer en av benkene utenfor Jordal Amfi, og der dukker to tribunelegender opp.

Kjell Grønningen og Morten Bredesen var frontfigurer på 70 - og 80-tallet i miljøet som ble kalt «Apeberget». Dette regnes av mange som forløperen til det som heter VIF Klanen i dag.

Plasseringen var på Jordal Amfis felt E, og gjengens verbale uttrykk fra tribunen samt noe utagerende oppførsel både på hjemme - og borteturer skapte tildels relativt mye oppmerksomhet i media.

Tidligere i sommer fulgte vi Grønningen og Bredesen - eller «Charlie» og «Tøffen» som de ble kalt den gang - på jakt etter sine tidligere plasser i Jordal Amfi i forbindelse med at Felt E ble lansert på nytt:

Grønningen er også mannen som har skrevet teksten til supportersangen som går igjen i introen, og du møter han daglig som bartender på Bohemen Pub.

Aller sist - men samtidig kanskje også aller mektigst - er bidraget fra Enga Tifo. I Vålerengas supportermiljø har det i alle år vært en sterk tifo-gruppe, og dagens gruppering leverer jevnlig tribunekunst som holder et høyt europeisk nivå.

Det ble også synlig i serieåpningen mot Frisk Asker, der hele 4500 flagg ble utplassert og gruppen droppet et banner fra fjerde etasje som var nesten 60 meter langt.

SE DRONEBILDER FRA ÅPNINGSKAMPEN HER

Enga Tifo drives på frivillig basis med økonomisk støtte fra supportere og andre medlemmer av Vålerenga-familien. Dersom du ønsker å støtte grupperingen bruker du VIPPS-nummer 569329.

Dronefoto: Arctic Aerials

VÅLERENGA - FRISK ASKER LØR 18 NOV. - KJØP BILLETTER HER

Kyrre Merg & Dolph Andersen