Vålerenga - Stavanger 2-3 (SD)


Kveldens utsatte oppgjør var Vålerengas tredje hjemmekamp så langt, og totalt den femte finalen mellom disse to lagene. Alle fire tidligere kamper hadde endt med hjemmeseier, og det sto foran kveldens oppgjør 2-2 i kamper.

I kveld ble også kvelden hvor hjemmetradisjonen ble brutt. Stavanger gikk til slutt seirende ut av oppgjøret med seier seks minutter ut i sudden death.

 

1. periode
Den første store sjansen kom med hjemmelaget i overtall etter fem minutter da Stephenson fikk servert pucken rett foran åpen kasse, uten at han klarte å sette den i mål.

 

Etter snaue 12 minutter får begge lag en spiller utvist for roughing, henholdsvis Blake Evans og Loikas, og vi fikk to minutter med spill fire mot fire. Snaut ett minutt ut i utvisningen fikk vi en kjempesjanse til å gi hjemmelaget 1-0, men lyktes ikke. Derimot skulle det ikke gå mer enn fem sekunder før Knut Henrik Spets satte inn 1-0 og St. Hallvards menn var i føringen.

 

Resten av perioden forløp uten de altfor store mulighetene til noen av lagene, og hjemmelaget gikk av isen med 1-0 i protokollen.

 

2. periode
Perioden startet jevnt, og ingen av lagene hadde de store mulighetene i starten av perioden. Først etter drøye åtte minutter kom den første store Oilers-sjansen, men DesRochers var helt med på notene og hindret utligning.

 

Et par minutter etter hadde Steffen Thoresen en kanonstyring som burde ha fått en bedre skjebne.

 

I dette momentet pådrar gjestene seg en tominutter og vertene presser på uten å lykkes. I det Stavanger ble fulltallige presterte de nok en gang å dra på seg en ny utvisning, og Vålerenga presset på for å øke ledelsen, men heller ikke her ble det mål.

 

Rett etter at klokka passerte 16 minutter kom Trygg alene igjennom og i duell med Antti Ore gikk dessverre Ore seirende ut. Den riktig store sjansen var det Knut Henrik Spets som sto for da han skjøt i stanga, en puck undertegnede var sikker på var inne.

 

Men perioden endte målløst, det sto fortsatt 1-0 etter to perioder.

 

3. periode
Allerede etter drøye minuttet var hjemmelaget frempå og hadde et skudd som strøyk stange og gikk ut. Etter litt spill frem og tilbake, tar gjestene initiativet og presser på fremover for en utligning, men det var likevel hjemmelaget som skulle få periodens første scoring.

 

Etter drøye syv minutter krangler Shay Stephenson inn 2-0 etter en smule kaos foran gjestenes mål.

 

Dette ga gjestene blod på tann og startet et voldsomt kjør mot Vålerengamålet, et kjør som skulle vise seg å være lønnsomt. Med drøye fire minutter igjen reduserer Oilers med et knallhardt skudd oppunder stanga og dermed 2-1.

 

Stavanger ga seg ikke, og med halvannet minutt igjen tok de ut Ore for å spille seks mot fem. Dette skulle også lønne seg, og med bare 23 sekunder igjen utligner gjestene, og lagene måtte ut i sudden death.

4. periode
Sudden startet med et par Vålerengasjanser, blant annet hadde Knut Henrik Spets muligheten til å avgjøre det hele alene med Ore, men satte pucken rett på keeper.

 

Stene og Stephenson hadde også sine muligheter, men ingen kom til de helt klare avslutningsmuligheter.

 

Dessverre ble det en tabbe i Vålerengaforsvaret som skulle avgjøre det hele. Etter drøye seksminutter snapper Martin Strandfeldt opp pucken i Vålerengas sone, og setter pucken sikkert bak DesRochers.

 

Dermed var Stavanger Oilers denne kampen, og leder nå 3-2 i kamper.

 

Neste kamp er førstkommende mandag i Stavanger, tid 18:30.

Statistikk fra kveldens finale fra Pointstreak